Położenie

Iskrzynia to miejscowość leżąca w dolinie Wisłoka, w odległości 7 km od miasta powiatowego Krosna, w południowo - wschodniej części województwa podkarpackiego. Przez wieś przebiega zmodernizowana w latach 70-tych i 90-tych XX w. droga międzynarodowa E-371, z Rzeszowa przez przełęcz Dukielską, przejście graniczne w Barwinku, na południe Europy oraz droga wojewódzka nr 991 Krosno - Lutcza. Iskrzynia graniczy od północy z Kombornią i Jabłonicą Polską, od południa z Targowiskami i Łężanami, od wschodu z Haczowem, a od zachodu z Krościenkiem Wyżnym. Z tym ostatnim granica przebiega między poszczególnymi działkami uprawnymi lub budowlanymi obu miejscowości.

W ciągu wieków przynależność administracyjna Iskrzyni wielokrotnie się zmieniała. Po pierwszym rozbiorze Polski (1772r.) wieś wraz z Krościenkiem Wyżnym i Korczyną należała kolejno do cyrkułów w Pilźnie, Dukli, Jaśle, (1790r.), aby ostatecznie po 1850r. znaleźć się pod administracją Krosna. Okres międzywojenny (1934r.) przyniósł ustawę o gminach zbiorowych. Na mocy tej ustawy powołano do istnienia gminę Korczyna, w której znalazła się też wieś Iskrzynia. Z dniem 31 grudnia 1954r. władza komunistyczna zlikwidowała gminy zbiorowe, wprowadzając na ich miejsce gromady, w ten sposób omawiana miejscowość trafiła pod administrację Krościenka Wyżnego. Ten stan trwał do 1973r., do kolejnej reformy administracyjnej. Od tego czasu Iskrzynia wraz z sześcioma wsiami: Czarnorzekami, Kombornią, Korczyną, Krasną, Węglówką i Wolą Komborską tworzą gminę wiejską o powierzchni: 109 km2 (9305 ha). Powierzchnia Iskrzyni wynosi 571 ha (5,71 km2).

Fragment  pochodzi z pracy licencjackiej pt. "Budowa kościoła i historia parafii w Iskrzyni w latach 1981-2005".  Autorem powyższego tekstu jest Krzysztof Więch.

Iskra IskrzyniaWisłok Krościenko Wyżne
Iskra Iskrzynia   Wisłok Krościenko Wyżne
2018-08-12, 15:00:00

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Iskra Iskrzynia - Wisłok Krościenko Wyżne
LKS Lubatówka - Beskid Posada Górna