KS Iskra Iskrzynia - strona oficjalna

Strona klubowa

Język

English   French   German   Italian

Dutch   Spanish   Portuguese   Japanese

Greek   Arabic   Russian   Turkish

Logowanie

Kalendarium

25

03-2017

sobota

26

03-2017

niedziela

27

03-2017

pon.

28

03-2017

wtorek

29

03-2017

środa

30

03-2017

czwartek

31

03-2017

piątek

Najnowsza galeria

ISKRA Iskrzynia - Brzozovia Brzozów
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 486, wczoraj: 985
ogółem: 1 262 409

statystyki szczegółowe

Odwiedzający

free counters

Historia

       Iskrzynia należy do starych osad powstałych za rządów króla Kazimierza Wielkiego, na terenach Grodów Czerwieńskich przyłączonych do Polski. Przebywając w 1352r. w Sanoku, wspomniany monarcha wydał dokument lokacyjny, na mocy którego na terenie istniejącej już osady Obrwinów, założył na prawie magdeburskim wieś Iskrzynia Wola (1375r.), zwaną później Iskrzynią. Swą nazwę zawdzięcza pierwszemu sołtysowi a zarazem zasadźcy Jakubowi Iskrze. 

       W kolejnych wiekach wieś zmieniała właścicieli. I tak byli nimi: Smoliccy, Oględowscy i Mysłowscy. W drugiej połowie XVI w. (1565r.) Iskrzynię zamieszkiwało 26 kmieci pochodzenia niemieckiego i polskiego. Funkcjonowały tu młyn, karczma i stacja pocztowa. W pierwszych latach XVII w. powiększono obszar Iskrzyni o kilka działek należących do wsi Haczów. Wieś była zarządzana przez wójtów dziedzicznych. Z biegiem czasu pogarszająca się sytuacja polityczna Polski wpłynęła na stan gospodarczy kraju. Częste wojny z krajami sąsiednimi zubożyły kraj a na chłopów zaczęto nakładać coraz większe obciążenia pańszczyźniane.

       W wiekach XVII, XVIII i XIX nie ominęły wsi dotkliwe zarazy oraz wielokrotne najazdy obcych wojsk pustoszących kraj. W latach 1622 i 1652 przez Krosno i okolice przeszła zaraza, która zdziesiątkowała ludność. Oprócz zarazy panował głód, nieustanne deszcze i choroby. Była to ostatnia, tak katastrofalna epidemia na ziemiach polskich. Tragiczną sytuację ludności pogarszały przemarsze obcych wojsk: szwedzkich, saskich, rosyjskich, lub zaciężnych. W 1624r. przeszła nawała Turków krymskich, a trzydzieści lat później (1657r.) zostawiły tylko zgliszcza wojska księcia Jerzego II Rakoczego (…). Na kilkanaście lat przed rozbiorami (1750r.) Iskrzynia trafiła w ręce hrabiego Franciszka Bukowskiego – kasztelana sanockiego a następnie jego potomków. W 1836r. wieś została sprzedana Marcinowi Iwanowskiemu. Kolejnym właścicielem był hrabia Feliks Urbański z Komborni. Za jego rządów(1873r.) doszło do parcelacji dworu i dóbr ziemskich w Iskrzyni, które nabyło 56 osób.

       Po zajęciu ziem władze austriackie zbudowały przez Iskrzynię drogę tzw. „gościniec cesarski” z Dukli do Przemyśla i Lwowa, który przyczynił się do ożywienia handlu i poprawy sytuacji materialnej mieszkańców okolicznych miejscowości (…). Działania I wojny światowej nie spowodowały dużych zniszczeń, choć trzeba odnotować przemarsz wojsk rosyjskich w 1914r. oraz niemieckich i austriackich w roku następnym. 1 września 1939r. nastąpiła napaść Niemiec na Polskę. Około godz. 6:00 rano bombowce niemieckie zniszczyły lotnisko w Krośnie. 9 września 1939r. wojska niemieckie zajęły Krosno, Iskrzynię i okoliczne wsie. W 1943 r. na terenie wsi stacjonowała niemiecka jednostka obsługująca reflektory do wykrywania przelatujących samolotów alianckich niosących, pomoc dla polskiego podziemia (...). 

       Wyzwolenie Krosna i okolicznych wsi miało miejsce początkiem września 1944r. Wojska niemieckie przesunęły linię obrony na tereny Przełęczy Dukielskiej. Działania wojenne, w ramach ofensywy karpacko-dukielskiej rozpoczętej 8 września 1944r. pod Krosnem, trwały do 6 października 1944r. tj. do zdobycia tego ważnego strategicznie miejsca. Straty były znaczne, w wyniku działań wojennych i okupacji niemieckiej miejscowość Iskrzynia straciła 18 mieszkańców. Uległy zniszczeniu szkoła, domy mieszkalne i gospodarcze, drogi i mosty (…).

      W omawianym okresie na terenie wsi Iskrzynia zrealizowano następujące inwestycje: wybudowano nową świątynię, zelektryfikawano wieś, podciągnięto do wielu domostw gaz oraz bieżącą wodę, wybudowano okazałą zaporę wodną na rzece Wisłok oraz Zakład Uzdatniania Wody, wybudowano dom ludowy, nową szkołę podstawową, a w ostatnim czasie wykonano kanalizację sanitarną.

       W 2002r. mieszkańcy przeżywali uroczystości związane z 650-leciem założenia wsi. Główne uroczystości obchodów przypadły w dniach 14-15 września 2002r.

 

Fragment  pochodzi z pracy licencjackiej pt. "Budowa kościoła i historia parafii w Iskrzyni w latach 1981-2005".  Autorem powyższego tekstu jest Krzysztof Więch.


 

Zegar

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

Sanovia LeskoKS "Iskra" Iskrzynia
Sanovia Lesko 1:0 KS "Iskra" Iskrzynia
2016-11-11, 12:00:00
    relacja »
oceny zawodników »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 16

Wyniki

Ostatnia kolejka 15
Orzeł Bażanówka Victoria Pakoszówka
Płomień Zmiennica Jawornik Czarna
Błękitni Jasienica Rosielna Start Rymanów
KS "Iskra" Iskrzynia Gimball Tarnawa
Cisy Jabłonica Polska Sanovia Lesko
Haczovia Haczów Lotniarz Bezmiechowa
LKS Zarszyn 7:2 Wisłok Sieniawa
LKS Bukowsko Bieszczady Ustrzyki Dolne

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Statystyki drużyny

SPONSORZY