KS Iskra Iskrzynia - strona oficjalna

Strona klubowa

Język

English   French   German   Italian

Dutch   Spanish   Portuguese   Japanese

Greek   Arabic   Russian   Turkish

Logowanie

Kalendarium

25

04-2017

wtorek

26

04-2017

środa

27

04-2017

czwartek

28

04-2017

piątek

29

04-2017

sobota

30

04-2017

niedziela

01

05-2017

pon.

Najnowsza galeria

"Jawornik" Czarna -"Iskra" Iskrzynia
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 64, wczoraj: 244
ogółem: 1 275 749

statystyki szczegółowe

Odwiedzający

free counters

Historia

       Iskrzynia należy do starych osad powstałych za rządów króla Kazimierza Wielkiego, na terenach Grodów Czerwieńskich przyłączonych do Polski. Przebywając w 1352r. w Sanoku, wspomniany monarcha wydał dokument lokacyjny, na mocy którego na terenie istniejącej już osady Obrwinów, założył na prawie magdeburskim wieś Iskrzynia Wola (1375r.), zwaną później Iskrzynią. Swą nazwę zawdzięcza pierwszemu sołtysowi a zarazem zasadźcy Jakubowi Iskrze. 

       W kolejnych wiekach wieś zmieniała właścicieli. I tak byli nimi: Smoliccy, Oględowscy i Mysłowscy. W drugiej połowie XVI w. (1565r.) Iskrzynię zamieszkiwało 26 kmieci pochodzenia niemieckiego i polskiego. Funkcjonowały tu młyn, karczma i stacja pocztowa. W pierwszych latach XVII w. powiększono obszar Iskrzyni o kilka działek należących do wsi Haczów. Wieś była zarządzana przez wójtów dziedzicznych. Z biegiem czasu pogarszająca się sytuacja polityczna Polski wpłynęła na stan gospodarczy kraju. Częste wojny z krajami sąsiednimi zubożyły kraj a na chłopów zaczęto nakładać coraz większe obciążenia pańszczyźniane.

       W wiekach XVII, XVIII i XIX nie ominęły wsi dotkliwe zarazy oraz wielokrotne najazdy obcych wojsk pustoszących kraj. W latach 1622 i 1652 przez Krosno i okolice przeszła zaraza, która zdziesiątkowała ludność. Oprócz zarazy panował głód, nieustanne deszcze i choroby. Była to ostatnia, tak katastrofalna epidemia na ziemiach polskich. Tragiczną sytuację ludności pogarszały przemarsze obcych wojsk: szwedzkich, saskich, rosyjskich, lub zaciężnych. W 1624r. przeszła nawała Turków krymskich, a trzydzieści lat później (1657r.) zostawiły tylko zgliszcza wojska księcia Jerzego II Rakoczego (…). Na kilkanaście lat przed rozbiorami (1750r.) Iskrzynia trafiła w ręce hrabiego Franciszka Bukowskiego – kasztelana sanockiego a następnie jego potomków. W 1836r. wieś została sprzedana Marcinowi Iwanowskiemu. Kolejnym właścicielem był hrabia Feliks Urbański z Komborni. Za jego rządów(1873r.) doszło do parcelacji dworu i dóbr ziemskich w Iskrzyni, które nabyło 56 osób.

       Po zajęciu ziem władze austriackie zbudowały przez Iskrzynię drogę tzw. „gościniec cesarski” z Dukli do Przemyśla i Lwowa, który przyczynił się do ożywienia handlu i poprawy sytuacji materialnej mieszkańców okolicznych miejscowości (…). Działania I wojny światowej nie spowodowały dużych zniszczeń, choć trzeba odnotować przemarsz wojsk rosyjskich w 1914r. oraz niemieckich i austriackich w roku następnym. 1 września 1939r. nastąpiła napaść Niemiec na Polskę. Około godz. 6:00 rano bombowce niemieckie zniszczyły lotnisko w Krośnie. 9 września 1939r. wojska niemieckie zajęły Krosno, Iskrzynię i okoliczne wsie. W 1943 r. na terenie wsi stacjonowała niemiecka jednostka obsługująca reflektory do wykrywania przelatujących samolotów alianckich niosących, pomoc dla polskiego podziemia (...). 

       Wyzwolenie Krosna i okolicznych wsi miało miejsce początkiem września 1944r. Wojska niemieckie przesunęły linię obrony na tereny Przełęczy Dukielskiej. Działania wojenne, w ramach ofensywy karpacko-dukielskiej rozpoczętej 8 września 1944r. pod Krosnem, trwały do 6 października 1944r. tj. do zdobycia tego ważnego strategicznie miejsca. Straty były znaczne, w wyniku działań wojennych i okupacji niemieckiej miejscowość Iskrzynia straciła 18 mieszkańców. Uległy zniszczeniu szkoła, domy mieszkalne i gospodarcze, drogi i mosty (…).

      W omawianym okresie na terenie wsi Iskrzynia zrealizowano następujące inwestycje: wybudowano nową świątynię, zelektryfikawano wieś, podciągnięto do wielu domostw gaz oraz bieżącą wodę, wybudowano okazałą zaporę wodną na rzece Wisłok oraz Zakład Uzdatniania Wody, wybudowano dom ludowy, nową szkołę podstawową, a w ostatnim czasie wykonano kanalizację sanitarną.

       W 2002r. mieszkańcy przeżywali uroczystości związane z 650-leciem założenia wsi. Główne uroczystości obchodów przypadły w dniach 14-15 września 2002r.

 

Fragment  pochodzi z pracy licencjackiej pt. "Budowa kościoła i historia parafii w Iskrzyni w latach 1981-2005".  Autorem powyższego tekstu jest Krzysztof Więch.


 

Zegar

Reklama

Najbliższe spotkanie

KS "Iskra" IskrzyniaBłękitni Jasienica Rosielna
KS "Iskra" Iskrzynia   Błękitni Jasienica Rosielna
2017-04-30, 13:00:00


Statystyki przedmeczowe »

Ostatnie spotkanie

Płomień ZmiennicaKS "Iskra" Iskrzynia
Płomień Zmiennica 2:1 KS "Iskra" Iskrzynia
2017-04-23, 15:00:00
    relacja »
oceny zawodników »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 20
Victoria Pakoszówka - Lotniarz Bezmiechowa
Wisłok Sieniawa - Sanovia Lesko
Bieszczady Ustrzyki Dolne - Gimball Tarnawa
LKS Bukowsko - Start Rymanów
LKS Zarszyn - Jawornik Czarna
Haczovia Haczów - Orzeł Bażanówka
Cisy Jabłonica Polska - Płomień Zmiennica
KS "Iskra" Iskrzynia - Błękitni Jasienica Rosielna

Wyniki

Ostatnia kolejka 19
Błękitni Jasienica Rosielna 0:2 Victoria Pakoszówka
Płomień Zmiennica 2:1 KS "Iskra" Iskrzynia
Orzeł Bażanówka 0:0 Cisy Jabłonica Polska
Jawornik Czarna 1:2 Haczovia Haczów
Start Rymanów 5:0 LKS Zarszyn
Gimball Tarnawa 2:0 LKS Bukowsko
Sanovia Lesko 0:0 Bieszczady Ustrzyki Dolne
Lotniarz Bezmiechowa 1:2 Wisłok Sieniawa

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Statystyki drużyny

SPONSORZY